Home | Message Board | State Rep Blog | Race Results | Race Photos | Grand Prix Information | Clubs | Archives | Links


Arkansas Grand Prix RRCA Racing Series
Archive Links
Home Archives Index Grand Prix Champions RRCA Awards
I-V
1982 Grand Prix I 1983 Grand Prix II 1984 Grand Prix III 1985 Grand Prix IV 1986 Grand Prix V
VI - X
1987 Grand Prix VI 1988 Grand Prix VII 1989 Grand Prix VIII 1990 Grand Prix IX 1991 Grand Prix X
XI - XV
1992 Grand Prix XI 1993 Grand Prix XII 1994 Grand Prix XIII 1995 Grand Prix XIV 1996 Grand Prix XV
XVI - XX
1997 Grand Prix XVI 1998 Grand Prix XVII 1999 Grand Prix XVIII 2000 Grand Prix XIX 2001 Grand Prix XX
XXI - XXV
2002 Grand Prix XXI 2003 Grand Prix XXII 2004 Grand Prix XXIII 2005 Grand Prix XXIV 2006 Grand Prix XXV
XXVI - XXX
2007 Grand Prix XXVI 2008 Grand Prix XXVII 2009 Grand Prix XXVIII 2010 Grand Prix XXIX 2011 Grand Prix XXX
XXXI-XXXV
2012 Grand Prix XXXI 2013 Grand Prix XXXII 2014 Grand Prix XXXIII 2015 Grand Prix XXXIV 2016 Grand Prix XXXV

Arkansas RRCA Annual Award Winners

Arkansas Grand Prix RRCA Racing Series
Return to Archive Index

Check out the tables below for a comprehensive list of all Arkansas RRCA Award winners dating back the origin of the Awards in 1989.

Lifetime Achievement Award

Year presented

Tom Aspel

2016



Year Male Runner of the Year Female Runner of the Year Masters Male Runner of the Year Masters Female Runner of the Year
2016 Mark Ferguson Tia Stone Mark Ferguson Pam McGill
2015 Mark Ferguson Kaitlin Bounds Chris Ho Christine Ferguson
2014 Mark Ferguson Leah Thorvilson Ron Mitchell Tammy Walther
2013 Imari Dellimore Jenny Wilkes Mark Ferguson Cymber Gieringer
2012 Imari Dellimore Leah Thorvilson James Bresette Tammy Walther
2011 Imari Dellimore Leah Thorvilson James Bresette Betsy Tucker
2010 James Bresette Leah Thorvilson James Bresette Jamie Merriman
2009 Josh Holt Leah Thorvilson James Bresette Gabrielle Peoples
2008 Brian Sieczkowski Leah Thorvilson Kevin Golden Virginia Anderson
2007 Glen Mays Sunnie Butcher James Bresette Tina Coutu
2006 Brian Sieczkowski Sarah Olney James Bresette Barbie Hildebrand
2005 Brian Sieczkowski Barbie Hildebrand Calvin Detherow Cindy Knott
2004 Neal Andrews Jenny Johnson James Bresette Barbie Hildebrand
2003 John Gardner Angie Heringer John Pankey Linda Wood
2002 Kevin Mitchell Angie Heringer David Williams Joy Ballard
2001 Kevin Mitchell Kerry Allen, Kathy Hill Keith Francis June Barron
2000 Steve Oury Terri A. Johnson David Williams Angie Orellano Ransom
1999 Tom Mayfield Chrissy Ferguson Karl Lenser Debra Strope
1998 John Pankey Liz Goff Tom Mayfield Barbie Hildebrand
1997 Tom Aspel Cheryl Potter Bill Torrey Karen Call
1996 James Bresette Karen Roberson Tom Aspel Karen Call
1995 Russ Nelson Kim McDowell Tom Aspel Barbie Hildebrand
1994 David Briggs Barbie Hildebrand Leonard Boen Angie Orellano Ransom
1993 Gary Wade Amelia Ingersoll David Williams Betsey Penney
1992 Clint Daniels Amelia Ingersoll Jimmy Pearsall Carla Branch
1991 Lowry Foster Joyce Deason Steve Sipes Joan Scarlata
1990 Gary Wade Carla Branch David Williams Nita Copeland
1989 Ken Ropp Amelia Ingersoll Don Potter Lou Peyton

 

Year Most Improved Male Runner of the Year Most Improved Female Runner of the Year Youth Male Runner of the Year Youth Female Runner of the Year
2016 Jeff Maxwell Jenny Massanelli Braden Eason Abi Stone
2015 Jeffrey Grove Jayme Butts-Hall Jacob Mills Abi Stone
2014 Ron Mitchell Mindy Simonson Gideon Drake Caroline Wagner
2013 Joey Gieringer Nicole Hobbs Gideon Drake Hope Drake
2012 Eric Baker Kristin Garrett Tyler Eddings Grace Drake
2011 Brent Morrison Bianca Radke Tyler Eddings Jessie Jones
2010 Joel Perez Becky Humes Gideon Drake Kaitlin Bounds
2009 Frank Massingill Karen Hayes Gideon Drake Kaitlin Bounds
2008 Steven Preston Andrea Sieczkowski Zach Turney Kaitlin Bounds
2007 Gary Davis Andrea Murphy Caleb Mays Laura Prince
2006 Charles Gattin Tina Coutu Alec Helms Jennifer Prince
2005 Brian Sieczkowski Ginea Qualls Alec Helms Jennifer Prince
2004 Gary Keedy Julie Bruggenthies James Farrell Jordan Kelch
2003 Keith Willsey Ashley Inman John K. Burger Brittany Miller
2002 Brian Polansky Kristy Noble Adam Noble Leigh Ann Moore
2001 Maurice Robinson Virginia Anderson Lindell Lucy Dianne Miller
2000 Jerry Rephan Bernita Lovelace Chris Petrancosta Natalie Petrancosta
1999 Wayne Bennett Debbie Strobel Brandon Hodges Alise Coen
1998 Darren Gilpin Tina Coutu Jonathan Williams Megan Haygood
1997 Jimmy Green Joy Ballard Quincy Hurst Jill Schroeder
1996 Jeff Curry June Barron Tom Gibson Casey Calder
1995 Grandon Johnson Karen Roberson Isaac Rogers Sara Wilcox
1994 Isaac Rogers Betsy Penney Cedric Johnson Natalie Albaugh
1993 Keith Francis Betty Whitaker
-
-
1992 James Bresette Cheryl Potter
-
-
1991 David Allen Lesa Allen
-
-
1990 Roger Newman Carol Torrey
-
-
1989 Fred Erwin
-
-
-

 

Year Bill Torrey Race Director of the Year Buzz Wilson Outstanding Club President Jacob Wells Arkansas Spirit Award Al Becken Volunteer of the Year
2016

Don Potter

Chase Race 2 Mile and Paws

Monica Ritchie

Hot Legs Road Runners Club

Mindy Simonson Christine Meroney
2015

Joey Gieringer

CASA Half Marathon

Monica Ritchie

Hot Legs Road Runners Club

Kim Howard Marvin Fisher
2014 Jacob Wells
3 Bridges Marathon
Chris Hall
Saline County Striders
Susy Phillips Sturgeon Jacob Wells
2013 Chrissy Ferguson
Arkansas Traveller 100
Nicholas Norfolk
Little Rock Roadrunners Club
Leah Thorvilson Cindy Baswell
2012 Dustin and Rachel Speers
Soaring Wings Half Marathon
Jeremy Maxwell
Western Arkansas Runners
Nicholas Norfolk Kristin Garrett
2011 Gary Taylor
Go! Mile
Annette Blanton
Cabot Country Cruisers
Kristin Garrett Linda House
2010 Tom Aspel
Valentine's Day 5K
Brian Sieczkowski
Little Rock Roadrunners Club
Jesse Garrett Maurice Robinson
2009 Bill Torrey
Capital City Classic 10K
Melinda Hendrix
Spa Pacers
Ben Davis Joe D. Pool
2008 Ken McSpadden
White River 4M
Stan Ferguson
Arkansas Ultra Running Assc
Dan Belanger Kim Howard
2007 Bob Taylor
RiverTrail 15K
Ginea Qualls
Little Rock Roadrunners Club
Jackie Clinton Megan Davenport
2006 Ronnie Penney
Dam Night Run 5K
Vicki Ingram
Cabot County Cruisers
Mike Prince Brian Sieczkowski
2005 Karl Lenser
Orange Crush XC
Paul Ward
Little Rock Roadrunners Club
Brian Polansky John Perez, Brian Polansky,
& Brian Sieczkowski
2004 David & Karen Reagler
MidSouth Marathon
Kim Howard
Melonvine Striders
Dale Burns Cindy Knott
2003 Bob Taylor
ARK River Run 5K
Bob Marston
Arkansas Running Klub
Carl Northcutt Joe Pool
2002 Gary Ballard
ArkansasRunner 2M
Maurice Robinson
Saline Striders
Shirley Goff Celia Storey
2001 Joe Fennel
Chile Pepper 10K
Mike Johnson
Fort Smith Roadrunners
Tom Scantlin Cindy Knott
2000 Sybil Taylor
ARK Fast 5K
Bob Mauldin
Arkansas Running Klub
Patty Groth Steve Hollowell
1999 Don & Cheryl Potter
Conway 12K
Lisa Reilly
Spa Pacers
Gary Ballard Bob Mauldin
1998 Bill Torrey
Capital City 10K
Patrick McDaniel
Arkansas Running Klub
Cheryl Potter Dale Burns
1997 Dale Burns
Arkansas Marathon
Bill Austin
Pine Bluff Running Club
Theresa Motley Clint Cusick
1996 Bill Torrey
Bud Run 10K
Tony Caver
Malvern Runners
Buzz & Ann Wilson Don & Theresa Motley
1995 Don & Cheryl Potter
PRU 12K
Jeff Curry
Saline County Striders
David Samuel Clint Cusick
1994 Nita Copeland
TCB 5K
Buzz Wilson
Spa Pacers
Mandy Reed Harley Lewis
1993 Joe Fennel
Chile Pepper 10K
Mike Dwyer
Little Rock Roadrunners Club
Clint & Peggy Cusick Steve Cole, Lynn Warner
1992 Don Potter
PRU 12K
Don Still
Melonvine Striders
Dick McKinnon Lynn Warner
1991 Mark Middleton
MayFast 12K
Loyd McDaniel
Team Texarkana
-
Steve Cole, Marvin Engels, Jerry Ingersoll, Bill Torrey, Lynn Warner
1990
-
Ralph Grimes
Melonvine Striders
-
Mary Hayward
1989
-
Debbie Strobel
Arkansas Running Klub
-
Mary & Roy Hayward, Bonita Samuel, Linda Stribling

 

Year Male Ultra Runner of the Year Female Ultra Runner of the Year Masters Male Ultra Runner of the Year Masters Female Ultra Runner of the Year
2016 Chris Ho Stacey Shaver-Matson PoDog Vogler Deb Baker
2015 Stan Feguson Stacey Shaver-Matson PoDog Vogler Tammy Walther
2014 Thomas Chapin Tammy Walther George Peterka Stacey Shaver-Matson
2013 Mark DenHerder Tammy Walther Paul Turner Tina Ho
2012 PoDog Vogler Stacey Shaver George Peterka Tammy Walther
2011 PoDog Vogler Jenny Brod George Peterka Tammy Walther
2010 PoDog Vogler Tammy Walther Stan Ferguson Kimmy Riley
2009 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Po Dog Vogler Dianne Seager
2008 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Po Dog Vogler Kimmy Riley
2007 Scott Eason Kimmy Riley George Peterka Chrissy Ferguson
2006 Greg Eason Chrissy Ferguson Steve Kirk Patty Groth
2005 Steve Kirk Kim Morton Stan Ferguson Dianne Seager
2004 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Murry Chappelle Barbara Bellows
2003 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Robert Orr Barbara Bellows
2002 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Tom Mayfield Barbara Bellows
2001 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Robert Orr Patty Groth
2000 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Ray Bailey Angie Ransom
1999 Stan Ferguson Chrissy Ferguson Robert Orr Lou Peyton
1998 Stan Ferguson Roberta Orr Ray Bailey Lou Peyton
1997 Ray Bailey Dianne Sweatt Bill Laster Angie Ransom
1996 Ray Bailey Dianne Sweatt Steve Tilley Lou Peyton
1995 Ray Bailey Kim Goosen Nick Williams Angie Ransom
1994 Ray Bailey Irene Johnson Nick Williams Lou Peyton
1993 Nick Williams Lou Peyton Tony Johnson Ann Moore
1992 Bill Laster Irene Johnson    
1991 Bill Laster Lou Peyton    
1990 Eddie Mulkey Lou Peyton